Szukaj

50 dni do Silesia Lotto Memoriału Kamili Skolimowskiej

Plejada lekkoatletycznych gwiazd podczas Silesia LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej to już tradycja. Ale tym razem niezależnie od liczby medali, tytułów i rekordów na koncie atletów na Śląsk przybywających, najważniejszą postacią zawodów będzie Piotr Małachowski. 5 września na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym dyskobol, który już wtedy ma szansę być trzykrotnym medalistą olimpijskim, odda ostatni rzut w karierze!


Piotr Małachowski to jedna z najważniejszych postaci polskiej i światowej lekkoatletyki. Dwukrotny wicemistrz olimpijski (Pekin’08, Rio de Janeiro’16), mistrz świata (Pekin’15), dwukrotny mistrz Europy (Barcelona ’10, Amsterdam’16), dwukrotny wicemistrz świata (Berlin’09, Moskwa’13), jego rekord Polski 71m84cm to szósty wynik w historii rzutu dyskiem! Małachowski zasłynął także z działalności charytatywnej wielokrotnie przekazując trofea lub pieniądze by ratować ludzkie życie. Dla Silesia LOTTO Memoriału to członek najbliższej rodziny. Nie opuścił żadnego startu, współtworzył te zawody. To wszystko z prostego powodu, Kamila Skolimowska była jego przyjaciółką.

Ostatni Memoriał… To będzie dla mnie z pewnością niezwykle wzruszający moment. Pointa długiej kariery, zamknięcie bardzo ważnego rozdziału w życiu – przyznaje lekkoatleta. – To będzie moment szczególny z jeszcze jednego powodu. Nastąpi symboliczne przekazanie pałeczki, a w zasadzie dysku, mojemu synowi Heniowi. Ja oddam ostatni rzut, a on pierwszy. Sport to wiele wartości, które chciałbym żeby syn ode mnie przyjął.

To wszystko będą mogli zobaczyć kibice z trybun. Wstęp – co też jest już memoriałową tradycją - za darmo.

Stadion Śląski to narodowy obiekt lekkoatletyczny, to dom królowej sportu. Za wejście do domu nie pobiera się opłat Na ten moment możemy zaprosić 50% widowni, a to znaczy, że na Stadion Śląski będzie mogło wejść ok. 25 000 osób. Wszyscy jednak liczymy, że przepisy zmienią się i jeszcze więcej fanów będzie mogło cieszyć się z oglądania na żywo najlepszych lekkoatletów świata. Promujemy nasz region, jesteśmy z niego dumni. Chcemy dzielić się tym co mamy. Promocja naszego województwa przez sport to jeden z kierunków, które obraliśmy przed laty. Przypominam, że imprezy na Śląsku doceniane są też na świecie. - podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Silesia LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim odbędzie się już po raz czwarty. Po raz drugi z rzędu w ramach elitarnego cyklu World Athletics Continental Tour Gold. Wyżej w lekkoatletycznej hierarchii jest jedynie Diamenotwa Liga. Tak wysoka ranga to gwarancja obecności gwiazd. Na starcie zaroi się od medalistów z Tokio. Liczymy, że będzie w tej grupie wielu Polaków, którzy będą nas reprezentować na Igrzyskach Olimpijskich. Swój udział potwierdzili już m.in.: Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki, Joanna Fiodorow, Malwina Kopron, Piotr Lisek, Marcin Lewandowski, Justyna Święty-Ersetic, Maria Andrejczyk, Marcin Krukowski, Michał Haratyk, Konrad Bukowiecki czy Patryk Dobek.

Memoriał znajduje się w gronie najlepszych mityngów świata. Padają tutaj znakomite wyniki, sportowcy biją liczne rekordy. To jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych odbywających się w naszym kraju, bezpośrednio sąsiadujących w kalendarzu z najważniejszymi imprezami światowymi. Lekkoatletyka to dyscyplina, która od zawsze przynosi nam powody do dumy i chwały. Narodowy Stadion Lekkoatletyczny, Stadion Śląski, w ostatnich miesiącach gościł szereg wielkich wydarzeń sportowych zakończonych sukcesami biało-czerwonych. Wierzę, że memoriał poświęcony pamięci najmłodszej polskiej mistrzyni olimpijskiej, w roku igrzysk, przyniesie znakomite sukcesy i okazję do wzruszeń – mówi Anna Krupka sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Silesia LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej tworzy historię, od początku wspólnie z partnerem tytularnym imprezy - LOTTO. Totalizator Sportowy obchodzi w tym roku piękny jubileusz 65-lecia istnienia. Memoriał w tym czasie zapisał ważną kartę w historii firmy.

Z Memoriałem Kamili Skolimowskiej jesteśmy związani od dawna - mówi Aida Bella, Dyrektor biura Rzecznika Prasowego Totalizatora Sportowego. – To jedno z tych wydarzeń sportowych, które z jednej strony oddaje hołd przedwcześnie zmarłej mistrzyni olimpijskiej, a z drugiej jest jednym z najważniejszych wydarzeń lekkoatletycznych na świecie. Jesteśmy dumni, że jednocześnie wspominamy Kamilę i propagujemy lekką atletykę.

Kamila Skolimowska, prócz tego, że sama uprawiała wyczynowo sport, była wielką orędowniczką integracji. Wspierała sport niepełnosprawnych bo wierzyła w bezwzględną równość wszystkich. Wiedziała, że sport to edukacja, że sport daje wielką siłę. Dlatego i tym razem obok sportowców pełnosprawnych wystartują niepełnosprawni.

Silesia LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej – zaliczany do cyklu World Athletics Continental Tour Gold – odbędzie się na Stadionie Śląskim 5 września. Mityng organizowany jest od 2009 roku dla uczczenia pamięci najmłodszej polskiej mistrzyni olimpijskiej. Zawody przeszły olbrzymią transformację – od maleńkiego mityngu rozgrywanego na boisku bocznym do jednego z najważniejszych lekkoatletycznych wydarzeń na świecie. Zawody odbędą się 5 września na Stadionie Śląskim. Transmisję przeprowadzi Telewizja Polska.269 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie