top of page
Szukaj

Armand Duplantis na Stadionie Śląskim - Diamentowa Liga


Armand Duplantis – król konkurencji, która jest więcej niż lekkoatletyką


Skok o tyczce to konkurencja, która jest czymś o wiele więcej niż tylko lekkoatletyką. To połączenie tej dyscypliny z gimnastyką, akrobatyką i szaleństwem – tłumaczył Piotr Lisek, multimedalista wielkich imprez w tej konkurencji. Armand Duplantis, który 16 lipca 2023 wystąpi w polskiej Diamentowej Lidze na Stadionie Śląskim, wie to najlepiej. Szwed wzbił się ponad własną epokę i na nowo nakreślił granice ludzkich możliwości. Chociaż nie, błąd. On je nadal przesuwa.


Rekordzista świata w skoku o tyczce - Armand Duplantis na Stadionie Śląskim


Lekkoatletyka, tym bardziej Diamentowa Liga, a już zwłaszcza mityng tej rangi organizowany na Stadionie Śląskim w Polsce, są pasjonującym doświadczeniem. Takim, które będąc kibicem sportu, warto zobaczyć z bliska chociaż raz. A potem się zakochać i wrócić ponownie. A jeśli wziąć pod uwagę, że w takich okolicznościach skoczy o tyczce Armand Duplantis, nie trzeba czekać na lepszą zachętę. Tylko po prostu zamówić wejściówki na eBilet.pl i odliczać dni do święta.

– To nie jest sportowiec. To artysta – komplementują Szweda jego najwięksi rywale.


Polska Diamentowa Liga 2023. Skok o tyczce i jego największa postać: Armand Duplantis


Wystarczy obejrzeć chociaż jedno nagranie ze skokiem Duplantisa po absolutny rekord świata, żeby zrozumieć, jak bardzo mają rację. Zresztą znamienne, że o swoim rywalu w taki sposób wypowiadają się ci, którzy regularnie z nim przegrywają. Wiedząc jednak, z kim mają do czynienia, robią to z godnością. Gdy Duplantis bił rekord świata w skoku o tyczce po raz pierwszy, Paweł Wojciechowski podbiegł do niego i zaczął ściskać jak brata. A następnie to samo zrobił z jego rodzicami.


Duplantis zasługuje na wszelki splendor. Chociaż ma dopiero 23 lata, już zdążył przekroczyć wszelkie granice skoku o tyczce i wyśrubować je do poziomu, który przez lata może być niedostępny dla któregokolwiek innego lekkoatlety. W wieku zaledwie 19 lat po raz pierwszy przeskoczył poprzeczkę na wysokości sześciu metrów – magicznej dla jego konkurencji. Dała mu tytuł mistrza Europy, a dziś licznik takich prób w jego wykonaniu wynosi już aż 60. I rośnie. W międzyczasie dzięki takim popisom został mistrzem olimpijskim, a na koniec także mistrzem świata – na stadionie i w hali. Gdy rozpoczynał panowanie, rekord świata w skoku o tyczce wynosił jeszcze 6,16 metra. Teraz to już 6,22 m, przy czym sam zawodnik jakby od niechcenia rzuca: – miło byłoby dobić do 6,30 m. To możliwe. A ta trójka w wyniku rewelacyjnie wyglądałaby przy nazwisku.


Jeżeli Diamentowa Liga – jak się reklamuje – faktycznie jest dla największych diamentów tego sportu, to popularny Mondo wydaje się definicją tego hasła.


O Duplantisa, wychowanego w USA, ale posiadającego skandynawskie korzenie, biją się wszyscy organizatorzy mityngów lekkoatletycznych na świecie. Jest też obecnie najdroższą gwiazdą spośród tysięcy potencjalnych zawodników. Z drugiej strony, kto chce mieć show, wie, do którego menedżera należy dzwonić. I jak dobrą inwestycją jest zakontraktowanie króla stadionów, chyba pierwszego tego formatu po erze Usaina Bolta.


Tyczkarski rekord świata na Diamentowej Lidze w Polsce? To możliwe 16 lipca


– Skok o tyczce to nie tylko lekkoatletyka. To połączenie tej dyscypliny z gimnastyką, akrobatyką i szaleństwem – przekonuje często Piotr Lisek.


16 lipca na Stadionie Śląskim podczas Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej Polak znów ma być jednym z głównych konkurentów szwedzkiego wirtuoza. Przed rokiem, gdy Mondo po raz pierwszy gościł na Diamentowej Lidze u nas, stwierdził, że to zawody godne kolejnego rekordu. Zakładając, że będzie zdrowy, jedynym warunkiem pozostaje pogoda. W chłodzie i deszczu pokonał 6,10 m i ustanowił rekord mityngu. A publiczność wiwatowała. Wielu obecnych na trybunach dopiero pierwszy raz na żywo przekonało się, na jak trudne mechanicznie akrobacje stać człowieka uzbrojonego jedynie w tyczkę. Tym bardziej, kiedy ten sprzęt jest o ponad metr krótszy niż wysokość, na jaką wzbija się Duplantis. I którego bez gigantycznej siły, prędkości i energii w zasadzie nie da się wygiąć. A jednak.


– Tu ma znaczenie wszystko: wiatr, temperatura, rodzaj nawierzchni, publiczność. Jeżeli te pierwsze dopiszą, na co nikt nie ma wpływu, to resztę już macie. Skakanie dla takiej widowni to zaszczyt. Tu aż chce się starać o wynik – komplementował Śląsk. Już wtedy wszyscy wokół przeczuwali, że tamta historia będzie miała kontynuację.


Memoriał Kamili Skolimowskiej i skok o tyczce - to dobra znajomość


Zawody upamiętniające Kamilę Skolimowską zawsze mają główny punkt programu – rzut młotem. W końcu zmarła przedwcześnie mistrzyni z Sydney uprawiała właśnie tę konkurencję. Jednak im dłużej organizowano mityng, tym więcej znakomitych lekkoatletów zaczęło w nim błyszczeć także w innych konkurencjach. Tyczka od lat jest jedną z tych, na które kibice czekają szczególnie.


Skoczkowie debiutowali w imprezie pamięci Kamy w 2012 roku. Po pięciu latach, gdy konkurs w skoku o tyczce odbył się ponownie, Renaud Lavillenie pokonał wysokość 5,91 metra. Był to trzeci najlepszy skok 2017 roku na świecie! W trzech kolejnych edycjach Memoriału niepokonany był Piotr Lisek, który wyznaczył nowy standard jakości: nie zostawiać fanów bez skoku na przynajmniej 5,80 m. Taki status utrzymał się do tej pory, bo teraz na Diamentowej Lidze w Polsce nastała nowa epoka. Epoka Armanda Duplantisa, rekordzisty świata w skoku o tyczce, który u nas na razie zaliczył 6,10. Ten skok nas rozpieścił. Wszyscy czekamy na to, że tego lata stać go będzie na Śląsku na jeszcze więcej. Tego nie można pominąć - zapraszamy! Bilety na Diamentową Ligę są już w sprzedaży!


Skok o tyczce - zasady konkursu


W skoku o tyczce – identycznie jak w skoku wzwyż – zawodnicy mają po trzy próby na każdej wysokości, z możliwością przełożenia szans na wyższe. Ich progresję uprzednio ustalili sędziowie, dostosowując się do poziomu zawodników. Skoczek sam wybiera, w którym momencie włączy się do rywalizacji. Gdy wśród nadal startujących zostanie tylko jeden – zwycięzca – może poprosić sędziów o dowolną wysokość. Na przykład 6,23 m – nowy rekord świata!


491 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

50 DNI!

bottom of page