top of page
Szukaj

Rzut młotem - Diamentowa Liga
Rzut młotem jest jedną z najstarszych konkurencji lekkoatletycznych, sięgającą swymi korzeniami starożytnej Grecji. Polega na rzucie kulą z przymocowaną do niej stalową linką zakończoną uchwytem. Rzut młotem wykonywany jest z koła o średnicy 2,135 m, otoczonego ochronną siatką. Obecnie jest to jedna z konkurencji podczas igrzysk olimpijskich i innych zawodów lekkoatletycznych o wysokiej randze. Rzut młotem wchodzi również w skład konkurencji rozgrywanych podczas niektórych mityngów Diamentowej Ligi, w tym Memoriału Kamili Skolimowskiej.


Na czym polega rzut młotem?


Rzut młotem jest jedną z konkurencji lekkoatletycznych, polegającą na rzucie kulą z przymocowaną do niej stalową linką zakończoną uchwytem. Zawodnik rzuca młotem w kole otoczonym ochronną siatką, o średnicy 2.135 m. Staje tyłem do kierunku rzutu, łapiąc oburącz uchwyt młota. Następnie wykonuje trzy lub cztery obroty wokół własnej osi, prostując ramiona w łokciach. Po osiągnięciu odpowiedniej prędkości wypuszcza młot. Rzut młotem jest konkurencją techniczną, ważne jest tutaj utrzymanie równowagi oraz precyzyjna kontrola ruchów. Zawodnik musi kontrolować siłę rzutu, aby młot przeleciał jak najdalej i upadł na ziemi. Nie może także przekroczyć linii koła rzutu, gdyż może to skutkować dyskwalifikacją. Odległość rzutu młotem mierzona jest od środka koła rzutu do miejsca, w którym młot dotknął ziemi.


Ile waży kula do rzutu młotem? Waga młota do rzutu uzależniona jest od płci:

  • kobiety używają młota o wadze 4 kg,

  • młodzicy (14-15 lat) i juniorzy młodsi (16-17 lat) rzucają młotem 5 kg,

  • juniorzy (18-19 lat) rzucają młotem ważącym 6 kg,

  • seniorzy - dla nich waga młota wynosi 7,26 kg.

Ciężar młota jest standardowy we wszystkich zawodach i imprezach lekkoatletycznych, w których rozgrywana jest ta dyscyplina. Warto dodać, że rzut młotem jest dyscypliną wymagającą doskonałej techniki, sprawności, dynamiki i szybkości. Pierwszy obrót wykonuje się przez palce, zaś pozostałe - najczęściej dwa lub trzy - przez pięty.
Rzut młotem - historia dyscypliny


Pierwsze oficjalne zawody w rzucie młotem odbyły się w Szkocji w 1866 roku, zaś w 1900 roku rzut młotem stał się częścią programu nowożytnych igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Młot żeliwny wprowadzony został do tej dyscypliny w 1900 roku, a cztery lata później został zmieniony jego kształt na bardziej aerodynamiczny, co umożliwiło uzyskiwanie dłuższych rzutów. W tym czasie wprowadzono również zasadę mówiącą o tym, że zawodnik nie może przekroczyć koła rzutu.


Kobiecą konkurencję w rzucie młotem wprowadzono natomiast w pamiętnym dla Polski roku 2000, kiedy to po złoty medal sięgnęła Kamila Skolimowska.


Rzut młotem - rekordy. Memoriał Kamili Skolimowskiej i Diamentowa Liga


Rzut młotem jest konkurencją lekkoatletyczną, w której Polska odnosi duże sukcesy na arenie międzynarodowej - w dorobku mamy aż 10 medali zdobytych podczas igrzysk olimpijskich w tej dyscyplinie. Brązowe medale wywalczyli:

  • 1960 r. w Rzymie - Tadeusz Rut (65,64 m);

  • 2016 r. w Rio de Janeiro - Wojciech Nowicki;

  • 2021 r. w Tokio - Paweł Fajdek i Malwina Kopron.

Złote medale zdobyli:

  • 2000 r., Sydney - Kamila Skolimowska, Szymon Ziółkowski;

  • 2012 (Londyn), 2016 (Rio) i 2020 r. (Tokio) - Anita Włodarczyk;

  • 2021 r., Tokio - Wojciech Nowicki.

Do światowych rekordów w rzucie młotem zaliczamy sukces Anity Włodarczyk z 2016 r. - 82,98 m oraz Yuriy Sedykh - 86,74 m (1986 r.). Yuriy ustanowił swój rekord podczas zawodów w Stuttgarcie, w Niemczech i jest on jednym z najdłużej utrzymujących się rekordów w lekkoatletyce. Rekord Polski ustanowili natomiast: Anita Włodarczyk podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej w 2016 r. - 82,98 m oraz Paweł Fajdek w 2015 r. - 83,93 m. Paweł Fajdek, pięciokrotny mistrz świata w rzucie młotem. W 2022 roku ustanowił także nowy rekord Diamentowej Ligi, rzucając na odległość 81,27 m.

Rekordy te pokazują, jak znaczące osiągnięcia można osiągnąć w tej dyscyplinie, dzięki odpowiedniemu treningowi i pracy. Memoriał Kamili Skolimowskiej jest wydarzeniem, podczas którego nie tylko promujemy lekką atletykę, ale także pamiętamy o naszej mistrzyni - zapraszamy do zapoznania się z życiorysem Kamili Skolimowskiej.


Rzut młotem - ciekawostki


Podczas rzutu młotem na zawodników działają ogromne siły odśrodkowe. Przykładowo, przy maksymalnej prędkości obrotowej młota, zawodnik osiąga siły odśrodkowe o wartości nawet 4 razy większej od siły ciężkości młota. Dlatego przed każdym rzutem zawodnicy kręcą młotem wokół swojego ciała, aby zyskać odpowiedni moment i siłę.

Odbywający się w jej ramach Memoriał Kamili Skolimowskiej stał się jednym z największych mityngów świata, gromadząc każdego roku znakomitych zawodników różnych dyscyplin. Zapraszamy - to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w Polsce i na świecie!Bilety w sprzedaży na eBilet.pl.

408 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

50 DNI!

bottom of page